Compare Listings

Możliwe są również wypłaty po strajkach i bankructwach

Możliwe są również wypłaty po strajkach i bankructwach

Kraje, które wiążą opony zimowe z warunkami pogodowymi

Z punktu widzenia ubezpieczyciela samochodowego każdy, kto jeździ na oponach letnich w Niemczech zimą, jest rażąco niedbały i traci roszczenia. Ponadto istnieje ryzyko grzywny w wysokości od 40 do 120 euro – w zależności od tego, czy opony letnie założono na śliskiej nawierzchni, utrudniano innym uczestnikom ruchu, a nawet spowodowano wypadek. Plik "sytuacyjne wymagania dotyczące opon zimowych" Nawiasem mówiąc, obowiązuje przez cały rok – w zasadzie również w czerwcu, gdyby znowu zaczął padać śnieg.

Rumunia, Chorwacja, Luksemburg, Norwegia, Słowacja, Czechy i Austria podchodzą do tego podobnie jak Niemcy. Kto w republice alpejskiej przeciwko "Wymagania dotyczące wyposażenia zimowego zależne od pogody" narusza, musi również spodziewać się grzywien. W Czechach do 100 euro należy zapłacić, jeśli podróżujesz bez opon zimowych – a mianowicie, "jeśli na drodze jest śnieg, lód lub szron lub jeśli ze względu na warunki pogodowe należy się spodziewać, że podczas jazdy zacznie padać śnieg lub marznąć"powiedział Czeskie Biuro Turystyczne.

W tych krajach opony zimowe są obowiązkowe w określonym czasie

Opony zimowe są obowiązkowe przez określony czas w następujących krajach: w Słowenii i Macedonii od 15 listopada do 15 marca, w Szwecji od 1 grudnia do 31 marca oraz w Estonii, Finlandii i na Łotwie od 1 grudnia do końca lutego . Bośnia i Hercegowina zastrzegła, że ​​samochody muszą być wyposażone w opony zimowe między 15 listopada a 15 kwietnia.

W Hiszpanii, Francji i we Włoszech opony zimowe są obowiązkowe tylko wtedy, gdy istnieją odpowiednie znaki drogowe – głównie na wysokich lub niskich pasmach górskich. We Włoszech, powiedział "Automobilklub Niemiec"między 15 listopada a 31 marca na niektórych trasach przez krótki czas mogą być wymagane opony zimowe. Szczególnym przypadkiem jest Dolina Aosty na granicy z Francją i Szwajcarią. W okresie od 15 października do 15 kwietnia należy tam używać opon zimowych lub łańcuchów śniegowych.

Nowe przepisy w Południowym Tyrolu

Przepisy obowiązujące w Południowym Tyrolu po raz pierwszy od 15 listopada są nowe: do 15 kwietnia kierowcy mogą jeździć po drogach Południowego Tyrolu wyłącznie na oponach zimowych. Według Austriackiego Klubu Motoryzacyjnego i Turystycznego (ÖAMTC), przepisy te dotyczą wszystkich dróg, w tym autostrady A 22 Brenner, niezależnie od tego, czy pada śnieg, czy jest oblodzona, czy sucha. Jak dotąd, zgodnie z ÖAMTC, opony zimowe były wymagane tylko w Południowym Tyrolu na wybranych trasach i przy niekorzystnych warunkach drogowych. Autonomiczna Prowincja Bolzano wydała również zakaz ruchu motocykli i motorowerów w zimowych warunkach drogowych.

Kraje, w których nie ma ogólnych wymagań dotyczących opon zimowych

Belgia, Cypr, Malta, Portugalia, Bułgaria, Węgry, Dania, Irlandia, Islandia, Litwa, Liechtenstein, Holandia, Polska, Grecja i Wielka Brytania w ogóle nie mają przepisów dotyczących opon zimowych. Oczywiście nie oznacza to, że nie używa się opon zimowych "wysoce rekomendowane" jest, jak radzi EEC-Net np. w przypadku Polski. Według ADAC zamiast opon zimowych na koła napędowe można zwykle stosować łańcuchy śniegowe: "Jednak tylko wtedy, gdy droga jest całkowicie lub prawie całkowicie pokryta śniegiem lub lodem."

W Szwajcarii nie ma również ogólnego wymogu dotyczącego opon zimowych: opony zimowe są zalecane w zimową pogodę, ponieważ nakładana jest grzywna, jeśli inni są niepełnosprawni; Odpowiedzialność solidarna jest możliwa w przypadku wypadków z oponami letnimi.

Różne kraje, różne minimalne głębokości bieżnika

Uwaga: same opony zimowe w niektórych krajach nie wystarczą. Tam też muszą mieć wystarczającą głębokość bieżnika – więcej niż w Niemczech! W Finlandii, Szwecji, Słowacji i Słowenii wymagana jest głębokość bieżnika co najmniej trzech milimetrów, w Austrii, Bośni i Hercegowinie, Macedonii i Czechach nawet cztery milimetry.

Dalsza informacja:

Test opon zimowych ADAC 2019: Jak przejść przez zimowy test opon całorocznych 2013: mieszane wyniki dla wszechstronnych Opony zimowe i ochrona ubezpieczeniowa: najważniejsze pytania kierowców zimą Na tych drogach robi się coraz trudniej: prognoza zatorów drogowych ADAC

Przegląd przepisów dotyczących opon zimowych, stosowania opon z kolcami i zalecanych głębokości bieżnika opon w Europie można znaleźć w Internecie pod adresem www.eu-verbrauch.de/de/konserthemen oraz na stronach internetowych automobilklubów www.adac.de i www.avd. de.

34 przełęcze w Alpach zostały zamknięte z powodu intensywnych opadów śniegu.

Przejścia Gavia, Sustenpass, Maltal High Alpine Road i Great St. Bernhard są trwale zamknięte do lata 2015 roku. Ogłoszono Auto Club Europa (ACE). Sprzęt zimowy jest również obowiązkowy na 23 przełęczach. 6 przejazdów można używać tylko z łańcuchami śniegowymi.https://yourpillstore.com/pl/

Według ADAC te paszporty są zablokowane (od 24 października bez gwarancji)

SzwajcariaAlbulapassFlüelapassFurkapassGrimselpassKlausenpassNufenenOberalp-samochodowy transportSan BernardinopassSt. GotthardpassSustenpass

AustriaAlte GerlospassstrasseFilzensattelFurkajochHahntennjochGroßglockner-HochalpenstrasseLech – WarthLechtalMaltatal-HochalmstrasseNockalmstrasseSölkpass

FrancjaGalibierGlandonIseran

WłochyJaufenpassPenserjochStaller Sattel

6 modeli w porównaniu: które łańcuchy śnieżne sprawdzają się?

Stale aktualizowany przegląd dróg przez przełęcze można znaleźć na przykład na stronach internetowych automobilklubów ADAC lub ACE.

Po opóźnieniach lub odwołaniu lotów powinieneś mieć możliwość łatwiejszego ubiegania się o odszkodowanie w przyszłości. Możliwe są również wypłaty po strajkach i bankructwach.

Lato 2018 roku pobiło wiele rekordów – nawet jeśli chodzi o awarie i opóźnienia samolotów. Na lotniskach wczasowicze dosłownie godzinami siedzieli na spakowanych walizkach. Niektórym zepsuło to spokojny początek wakacji. Niemniej jednak tylko nieliczni wystąpili o odszkodowanie – zdaniem polityków także dlatego, że procedury są zdecydowanie zbyt skomplikowane. Na spotkaniu na wysokim szczeblu linie lotnicze zgodziły się teraz ułatwić to zadanie i lepiej informować pasażerów w sytuacjach awaryjnych.

Zgłaszaj roszczenia za pośrednictwem aplikacji

Według Ministerstwa Ochrony Konsumentów odszkodowanie powinno być w przyszłości rozpatrywane za pośrednictwem centralnych punktów kontaktowych, a pasażerowie powinni mieć możliwość ubiegania się o nie nie tylko listownie, ale także np. Za pośrednictwem aplikacji na smartfony. Ponadto linie lotnicze i lotniska chciały lepiej informować klientów o opóźnieniach i odwołaniach za pośrednictwem wiadomości SMS, e-mail, aplikacji i na tablicach wyświetlaczy w terminalu.

"Z naszego punktu widzenia przejrzyste, szybkie i proste procedury odszkodowawcze oraz akceptacja arbitrażu to ważne kroki na drodze do poprawy sytuacji"mówi sekretarz stanu Gerd Billen. Zmiany nie są skomplikowane i mogą nastąpić wkrótce – ministerstwo to zrobi "dobitnie" zagryźć.

Odszkodowanie powinno być tak proste, jak zakup biletu

Minister ochrony konsumentów Katarina Barley (SPD) już wcześniej "pilna potrzeba działania" przypomniał. Pasażerowie szczególnie potrzebowali przejrzystych informacji o tym, gdzie ubiegać się o odszkodowanie. "Informacje o roszczeniach, reklamacjach i możliwościach arbitrażu są wyraźnie widoczne na stronie głównej"ona żąda. Wypłata odszkodowania powinna być tak prosta, jak zakup biletów. Grupa parlamentarna SPD zażądała, aby osoby, które rezerwują bilet online, również otrzymały odszkodowanie jednym kliknięciem.

Dyskusję zapoczątkowało chaosowe lato na niebie. Według zestawienia komercyjnego portalu internetowego AirHelp, w Niemczech od stycznia do połowy września odwołano ponad 14 000 lotów, ponad dwukrotnie więcej niż w tym samym okresie poprzedniego roku. Ponad co czwarty lot w Niemczech (28,8 proc.) Był albo opóźniony, albo całkowicie odwołany.

Odszkodowanie nawet po strajkach?

"Liczba odwołań i opóźnień lotów zeszłego lata była nie do przyjęcia"- wyjaśnił w środę sekretarz stanu ds. transportu Guido Beermann. Powodem były strajki i burze, a także marginesy bezpieczeństwa, następstwa bankructwa Air Berlin i po prostu złe planowanie linii lotniczych. Jak podaje portal, wywołało to roszczenia pasażerów wobec linii lotniczych w wysokości 823 mln euro.

To, czy linie lotnicze takie jak Ryanair można żądać zapłaty w obliczu strajków, jest nadal kontrowersyjne. W środę brytyjski urząd lotniczy CAA zapowiedział podjęcie kroków prawnych przeciwko linii lotniczej, ponieważ nie chce ona wypłacać odszkodowań swoim pasażerom. Ryanair opiera się na wcześniejszym orzecznictwie, które uderza w "nadzwyczajne okoliczności" za które linie lotnicze nie muszą płacić. Z kolei CAA stoi na stanowisku, że w przypadku takich strajków załogi pasażerom przysługuje odszkodowanie zgodnie z wytycznymi UE.

Więcej samolotów i szybsze kontrole bezpieczeństwa

W październiku minister transportu Andreas Scheuer (CSU) rozmawiał już z ministrami transportu stanowego i przedstawicielami przemysłu lotniczego na temat usprawnień w transporcie lotniczym. W tamtym czasie przy stole nie było jednak adwokatów konsumenckich – dlatego z punktu widzenia Jęczmienia nowe spotkanie było konieczne. W marcu aktorzy chcą się ponownie spotkać i sprawdzić, co do tego czasu zostało poprawione.

Podczas pierwszego spotkania linie lotnicze obiecały szereg ulepszeń systemu. Lufthansa chce zapewnić dodatkowe samoloty i załogi na głównych niemieckich lotniskach. Ponadto należy sprawdzić, czy kontrole bezpieczeństwa – podobnie jak na innych europejskich lotniskach – mogą stać się skuteczniejsze i szybsze. Lotnisko we Frankfurcie chce utworzyć dziesięć nowych linii kontrolnych, inne lotniska zapewniają dodatkowe obszary do kontroli bezpieczeństwa. 

Zieloni wzywają do ochrony przed bankructwem.

Zieloni w Bundestagu zażądali od linii lotniczych zabezpieczenia w przyszłości środków klientów na wypadek bankructwa. Upadłość Air Berlin pokazała, że ​​obowiązek ochrony na wypadek niewypłacalności "jest spóźniony od lat", wyjaśnia ekspert ds. turystyki Markus Tressel.

Strajk i odwołanie lotu: Strajk i odwołanie lotu: Kiedy linia lotnicza musi wypłacić odszkodowanie? Prawa pasażera: Jakie mam prawa jako pasażer w przypadku awarii zasilania? Oto Twoje prawa: Co zrobić, jeśli Twój lot jest w trakcie strajku?

Dzięki wycieczce zorganizowanej klienci są chronieni na wypadek bankructwa, "porównywalna ochrona w przypadku podróży indywidualnych" brakuje jednak we wniosku, który grupa parlamentarna złożyła w Bundestagu. "To nierówne traktowanie musi zostać wyeliminowane." Konsumenci, którzy dokonują rezerwacji bezpośrednio w linii lotniczej, ponoszą nie tylko koszty biletów w przypadku upadłości, ale często również koszty następcze.

Ponadto Zieloni wzywają linie lotnicze do obsługi swoich klientów "Aktywnie informuj o ich prawach i szybko wypłacaj odszkodowanie", jak wyjaśnia Tressel. Linie lotnicze musiałyby to zrobić w przyszłości "Pokaż kolory z każdym opóźnieniem – masz prawo do odszkodowania lub nie".

Wykorzystane źródła: agencja informacyjna dpa, AFP

Dzięki nowej dyrektywie Unia Europejska (UE) chce poprawić i ujednolicić prawa swoich obywateli podczas wycieczek zorganizowanych. Parlament Europejski przyjął nowe przepisy zdecydowaną większością głosów. Powinny wejść w życie od 2018 roku.

kartkówka & Gry

Jak dobrze znasz Niemcy?

Sprawdź swoją wiedzę w naszej grze w rzutki, a może też się czegoś nauczysz. do gry w rzutki w Niemczech

Celem nowych przepisów jest uzupełnienie wytycznych dla wycieczek zorganizowanych z 1990 roku, a przede wszystkim dostosowanie ich do ery cyfrowej. W maju ministrowie konkurencji UE uzgodnili treść z Parlamentem UE. Ogólnie rzecz biorąc, obywatele Niemiec również powinni na tym skorzystać. Jednak w niektórych punktach ochrona na mocy prawa niemieckiego jest obecnie nawet bardziej rozległa niż w przyszłości.

W przyszłości wycieczki modułowe będą często również wycieczkami zorganizowanymi

W przyszłości tak zwane wycieczki modułowe mogą być również liczone jako wycieczki zorganizowane, jeśli na przykład loty, samochody do wynajęcia i hotele są oferowane na pośredniej stronie internetowej różnych dostawców. Warunkiem uznania za wycieczkę zorganizowaną jest powiązanie ofert online, na przykład za pomocą linków. Kolejnym tego dowodem jest przekazywanie danych osobowych klienta – takich jak imię i nazwisko, adres i dane bankowe – od jednego dostawcy do drugiego. Dlatego w szczególności internetowe biura podróży powinny stać się bardziej odpowiedzialne.

Zgodnie z nowymi zasadami klienci powinni mieć możliwość jasnego sprawdzenia, czy rezerwują zorganizowaną wycieczkę i kto jest odpowiedzialny w przypadku problemów. Klient ma wówczas umundurowaną, wcześniej wymienioną osobę kontaktową – niezależnie od tego, czy są problemy z przelotem, wypożyczeniem samochodu czy noclegiem.

Nadal możliwe są indywidualne rezerwacje

Kiedy wytyczne zostały przedstawione pod koniec maja, prawniczka Sabine Fischer-Volk z Brandenburskiego Centrum Konsumenckiego powiedziała t-online.de, że indywidualne wycieczki będą nadal dostępne w przypadku rezerwacji internetowych. Dzięki temu klient zazwyczaj cieszy się mniejszą ochroną. Ale to musi być wtedy wyraźnie rozpoznawalne dla klienta.

Miałoby to miejsce na przykład w przypadku, gdy konsument rezerwuje lot na portalu internetowym i niezależnie od tego rezerwuje dom wakacyjny u innego dostawcy. W takim przypadku musi skontaktować się z odpowiedzialnym dostawcą ze skargami.

Wady dla niemieckich wczasowiczów

Sabine Fischer-Volk powiedziała t-online.de, że nowe wytyczne dla obywateli niemieckich mogą również doprowadzić do pogorszenia w porównaniu z obowiązującym prawem. Powód: obecnie w Niemczech jest kilka punktów "wyższy poziom ochrony" na wycieczki zorganizowane.

Być może najważniejszym przykładem jest prawo do odstąpienia od umowy w przypadku wzrostu cen. Nowa dyrektywa UE przewiduje prawo do odstąpienia od umowy, jeśli zorganizowana wycieczka stanie się o ponad osiem procent droższa po dokonaniu rezerwacji. Zgodnie z obowiązującym prawem obywatele Niemiec mają możliwość bezpłatnego wycofania się z podróży, jeśli cena wzrośnie o pięć procent. Ponieważ UE z nowymi przepisami jest prawdopodobnie "Pełna harmonizacja" krajów członkowskich Fischer-Volk uznał za prawdopodobne, że poziom ochrony w Niemczech spadnie.

Siła wyższa: Nigdy więcej obniżek cen, ale prawo do anulowania

Nowa dyrektywa może uchylić rozporządzenie, zgodnie z którym Niemcy mogą teraz obniżyć ceny podróży w przypadku wystąpienia siły wyższej, takiej jak katastrofy.

W takich przypadkach na organizatorów wycieczek generalnie spoczywa większa odpowiedzialność na mocy przepisów UE.

Related posts

Free Resume Template | Etsy

Readid797 babysitting on resume Avoid vague or wishy-washy verbs like performed, conducted or...

Continue reading

what are the side effects of steroids – What Do Those Stats Really Mean?

Medications non steroidal anti inflammatory drugs Because of Detwiler and others request Compex...

Continue reading

The Advantage Of Intensive Driving Courses Wolverhampton – Driving Tips

Article traffic school 8 hour course With the opportunity to make a successful life, it’s no...

Continue reading